Şerefiye Farkı Nedir?

18 Ekim 2021
Yorum yok
Şerefiye Farkı Nedir?

Aynı özelliklerde olan daireler için farklı fiyatların belirlenmesi işlemine şerefiye denir. Fiyatlar bu işlem ile artabilir ya da azalabilir.

Aynı apartmanda, aynı katta ve aynı özellikte olan dairelerin fiyatları baktığı cepheye göre farklılık gösterebilir. Dairenin baktığı cephe gibi şerefiye bedelini etkileyen birçok özellik bulunmaktadır. Bu özelliklerden en çok kullanılanları: Dairenin manzarası, yüksekliği, baktığı yön, sosyal imkanlara uzaklığı, yola uzaklığı, emniyet durumu, balkon durumu, asansör durumu, gürültü durumu, bahçe durumu, kat durumu ve gün ışığı alımıdır.

Bu özelliklerin önemi duruma göre değişkenlik gösterir. Örneğin, Türkiye’de giriş katındaki evler güvenlik sebepleriyle daha az tercih edilirken, Avrupa’da giriş-çıkış kolaylığı yönüyle daha çok tercih edilir.

Şerefiye bedelini daireyi satın alacak kişinin ödemesi gerekiyor. Fakat, her ne kadar şerefiye konutu satan tarafından belirleniyor gibi görünse de, bir bakıma alıcı tarafından da belirlenir. Bu özelliklerin önemi alıcıya göre farklılık gösterdiği için sabit bir değeri olamaz. Örneğin çocuğu olan aileler parkı olan havuzlu daireleri tercih ederken, yaşlı ve çocuksuz aileler gürültüsüz, sakin olmasına dikkat eder. Bazı insanlar doğa manzaralı daireleri tercih ederken, bazı insanlar kalabalığı tercih eder.

Şerefiye hesabı nasıl yapılır?

Türkiye’de genellikle bu hesap eskiden kalma yöntemler ile yapılıyor. Güney cepheli ve orta katta bulunan daireler en çok prim ile satılan daireler oluyor. Fakat doğru bir şekilde şerefiye hesabı yapmak tecrübe ve emek ister.

Alıcılar bu konuda dikkatli olup avantaj sağlayabilir. Alıcının, inşaat firmasının yanlış hesapladığı bir daireyi, doğru tespit edip kar elde etmesi mümkün. Dairenin çevresinde bulunan evlerin fiyatları size fikir verebilir.

Şerefiye hesabı yapılmadan önce tüm bilgiler en ince ayrıntısına kadar toplanmalıdır. Her özellik için bir puan belirlenir ve evlerin karşılarına sahip olduğu özelliklere göre puanlar yazılır.

Günümüzde bu işlemler için şerefiye programları kullanılmaktadır. Konut adedi, toplu konut alanının toplam metrekaresi,  parsel metrekare alanları, bloktaki parsel sayısı ve daire sayısı, kattaki daire adedi, güneş yönü, balkon puanı, park puanı, teras alanı, deniz görme açısı, cadde genişlikleri gibi değerler girilerek sonuç hesaplanır. Sisteme girilen verilerin doğru ve eksiksiz olması gerekiyor. Yapılan hesaplama sonucunda çıkan bedel, şerefiye bedeli olarak daire fiyatına ekleniyor.

admin

"İça Grup Medya Bilişim Mimarlık İnşaat Sanayi Ticaret Ltd Şti Tanıtım, reklam, sosyal medya hizmetleri, program yazılım web sitesi kurusal hizmetleri Plan, proje, anahtar teslimi, tadilat, onarım, yapsat. Emlak gayrimenkul değerlendirme hzimetleri İç ve dış tasarımlar. Kurumsal kimlik yönetim kuruluş hizmetlerimiz. Sürekli gelişen ve değişen sistemde hızlı ve etkili çözümler sunmaktır" ALT FİRMALARIMIZ BY EMLAK TAVAN DUVAR BY İLYAS ÇALIŞ BY DESİNG

Yorum Yap