Renovasyon Nedir?

18 Ekim 2021
Yorum yok
Renovasyon Nedir

Renovasyon kısaca yenileme anlamına gelir. Bir kentin bir bölümünün, bir yapının ya da yapının bir bölümünün koruma amacı ile yenileştirilmesi demektir.

Zamanla değişen yaşam biçimi nedeniyle birçok tarihi yapı özgün işlevini yitirdi. Hamam, kervansaray, tekke, manastır gibi tarihi yapı türleri günümüzde farklı işlevlere hizmet etmek için uyarlanmaktadır.

Otel, konut gibi işlevleri günümüzde de geçerli olan binalar ise konfor açısından eksik ve standart altı  kaldığından, yıkılmaması için yeniden işlevlendirme gerekmektedir.

Yeniden işlevlendirilmesi zor olan tarihi binalar müze haline getirilmektedir. Projenin başarılı olabilmesi için bazı eklemeler yapılmalıdır. Mümkün olduğunca görünümü az etkileyecek tasarımda olan bekçinin barınabileceği bir yere ve ziyaretçilere ikram, tuvalet gibi hizmetleri sunmaya uygun mekanlara gerek duyulmaktadır.

Özel mülkiyete geçmiş olan hamam, tekke gibi vakıf yapılarının yeniden işlevlendirilmesi sorun yaratabilmektedir. Yeni kullanım zorlamasıyla eklenen ara katlar gibi değişikler özgün mekansal özellikleri zedelemektedir.

Çevresel özellikleri nedeniyle korunması istenen yapıların yeniden kullanımlarında yeni işlevin dış görümünü bozmadan gerçekleştirilmesi arzu edilir.

Yangın, bakımsızlık gibi sebepler nedeniyle döşeme ve tavanlarını yitirmiş ve ilk tasarımına ait yeterli veri bulunamayan ikinci grup yapılarda, yeni bir iç düzenleme yapılmasına izin verilebilir.

Çok önemli plan ve iç mekan değerlerine sahip olan yapılarda tarihi mekanların anısını sürdüren düzenlemelere gidilmesi uygun olur.

admin

"İça Grup Medya Bilişim Mimarlık İnşaat Sanayi Ticaret Ltd Şti Tanıtım, reklam, sosyal medya hizmetleri, program yazılım web sitesi kurusal hizmetleri Plan, proje, anahtar teslimi, tadilat, onarım, yapsat. Emlak gayrimenkul değerlendirme hzimetleri İç ve dış tasarımlar. Kurumsal kimlik yönetim kuruluş hizmetlerimiz. Sürekli gelişen ve değişen sistemde hızlı ve etkili çözümler sunmaktır" ALT FİRMALARIMIZ BY EMLAK TAVAN DUVAR BY İLYAS ÇALIŞ BY DESİNG

Yorum Yap