Muhdesat Nedir

18 Ekim 2021
Yorum yok
Muhdesat terki nedir

Muhdesat Nedir; Bir arazi üzerinde bulunan yapıların veya ağaçların başka bir kişiye ait olmasına muhdesat denir. Siz bir araziye sahip olabilirsiniz ancak bu arazinin üzerindeki bazı eski yapılar ve ağaçlar başka bir kişiye ait çıkabilir. Bu kişi, muhdesat sahibi olarak adlandırılır.

Araziyi imara açabilmeniz için arazi üzerindeki yapı veya ağaçların bedellerinin ödenmesi gerekiyor. Bu durumu ise muhdesat bedeli olarak adlandırıyoruz. Eğer muhdesat bedelini ödemezseniz, hak sahipleri size dava açma hakkına sahip olacaktır.

Muhdesat terki nedir?

Muhdesat sahibi kişi ya da mirasçılar noter kararıyla muhdesata sahip kişilerin haklarını silebilir. Tescil istem belgesi ile yasal işlemleri başlatmak mümkün.

Muhdesatın devri ve terki nasıl gerçekleşir?

1926 yılında yürürlüğe giren Medeni Kanun’dan önce arazi üzerine dikilmiş tüm ağaçlar ve inşa edilen yapılan başkasına devredilebilir. 1926 yılından sonra arazi üzerine dikilen ağaçlar ve inşa edilen yapılar, yalnızca arazi sahibine bağışlanabilir.

Örneğin; Sizin bir tarlanız var ve bu tarlada size ait olmayan ağaçlar bulunuyor. Siz bu tarlayı satmak istiyorsunuz. Bu durumda neler yapmanız gerekiyor? Size ait olmayan ağaçlar 1926 yılından önce dikilmişse satışı veya devri gerçekleştirilebilir. Eğer ağaçlar 1926 yılından sonra dikilmişse muhdesat sahibi bu ağaçları size satacak veya bağışlayacak. Eğer ağaçların satışı veya bağışlanma işlemi yapılmazsa, muhdesat sahibi öldüğü zaman mirasçılar noter kararı ile terkin edilecek.

admin

"İça Grup Medya Bilişim Mimarlık İnşaat Sanayi Ticaret Ltd Şti Tanıtım, reklam, sosyal medya hizmetleri, program yazılım web sitesi kurusal hizmetleri Plan, proje, anahtar teslimi, tadilat, onarım, yapsat. Emlak gayrimenkul değerlendirme hzimetleri İç ve dış tasarımlar. Kurumsal kimlik yönetim kuruluş hizmetlerimiz. Sürekli gelişen ve değişen sistemde hızlı ve etkili çözümler sunmaktır" ALT FİRMALARIMIZ BY EMLAK TAVAN DUVAR BY İLYAS ÇALIŞ BY DESİNG

Yorum Yap