Ev Satışında Kiracı Tahliye Süresi Ne Kadar?

26 Temmuz 2021
Yorum yok

Kiracı Tahliye Süresi Ne Kadar , İçerisinde kiracı bulunan ya da gayrimenkul sahibinin eşyalarının bulunduğu bir evi satın almak isteyen kişilerin evin tahliye süresini netleştirmeleri gerekmektedir. Taraflar arasında bir anlaşma olmadığı takdirde gayrimenkul sahibinin, sattığı evi hemen tahliye etmesi gerekir. Tapu devri gerçekleştiği zaman evin tahliyesi gerçekleştirilmiş ve teslim edilmeye hazır olmalıdır. Satın alınan gayrimenkulde kiracı bulunması durumunda ise 6098 numaralı Türk Borçlar Kanununda belirtilen aşamaları takip etmek gerekmektedir.

Kiracının Evi Ne Zaman Tahliye Etmesi Gerekir?

Kiracının, kira sözleşmesinin bitiminden önce evi boşaltması gerekmez. Ancak yeni ev sahibi, konut ya da iş yeri olarak bu gayrimenkule ihtiyacı olduğunu belirterek kiracının tahliyesini talep edebilir. Yeni ev sahibinin kiracıyı tahliye etmesi için konut satışı gerçekleştikten sonraki 1 ay içerisinde kiracıya bunu yazılı olarak bildirmesi gerekmektedir.

Kiracı Tahliye Süresi Ne Kadar, Devam etmekte olan kira sözleşmesini sona erdirmek için de 6 ay sonra dava açabilmektedir. Kira sözleşmesinin bitiş tarihinden 1 ay sonra dava açarak da kiracının tahliyesi sağlanabilmektedir.

Kiracının Hakları Nelerdir?

Yeni ev sahibi, gereksinim sebebiyle evi boşalttıktan sonra 3 yıl süreyle evi eski kiracıdan başkasına kiralayamaz. 6098 numaralı Borçlar Kanununun 355. maddesi, onarımı gerçekleştirilen gayrimenkulü yeni haliyle kiralamada eski kiracının öncelik hakkı olduğunu belirtmektedir. Gayrimenkul sahibinin yazılı bildirimde bulunmasını takip eden 1 ay içerisinde kiracı bu hakkı kullanabilir. Gayrimenkul sahibi, bu şartlara uymadığı takdirde kiracıya tazminat ödemekle yükümlü olur. Tazminat bedeli, en az son kira yılında ödenmiş olan bir yıllık kira bedelidir.

Yeni ev satın alındığı zaman kira sözleşmesi sona ermeden kiracının tahliye edilemeyeceği ve ihtiyaç durumunda tahliye süresi ile şartları göz önünde bulundurularak problemsiz bir taşınma süreci yaşanabilir.

admin

"İça Grup Medya Bilişim Mimarlık İnşaat Sanayi Ticaret Ltd Şti Tanıtım, reklam, sosyal medya hizmetleri, program yazılım web sitesi kurusal hizmetleri Plan, proje, anahtar teslimi, tadilat, onarım, yapsat. Emlak gayrimenkul değerlendirme hzimetleri İç ve dış tasarımlar. Kurumsal kimlik yönetim kuruluş hizmetlerimiz. Sürekli gelişen ve değişen sistemde hızlı ve etkili çözümler sunmaktır" ALT FİRMALARIMIZ BY EMLAK TAVAN DUVAR BY İLYAS ÇALIŞ BY DESİNG

Yorum Yap