Kira Sözleşmesi İmzalanırken Dikkat Edilecek 10 Konu

15 Haziran 2021
Yorum yok

Kira Sözleşmesi İzalanırken Dikkat Edilecek 10 Konu Sizlere Sunmak İstedik

Kira sözleşmesi, kiracın ve ev sahibinin haklarını günceye almak için iki taraflı yapılan yazılı dökümandır. İleride yaşanacak sorunların ve gelişmeler ile ilgili kararlar alınırken veya kira kontratının yenilenmesi için tekrardan yazan maddelerin onaylanmasıdır.

Peki kira kontratının püf noktaları nelerdir , nelere dikkat etmeliyiz ?

1) Kimlik Bilgilerin Eksizsiz Olması
Kira sözleşmesinde her iki tarafında şu bilgilerini mutlaka yer almasına önem verin: Ad, soyadı ve T.C. kimlik numarası. Ayrıca, kiracıların emin olması gereken bir diğer konu ise, kira sözleşmesini yapılan kişinin evin sahibi olup olmadığıdır. Gereken durumlarda tapu sorgusu yapılmalıdır.

2) Kira İçin Belirlenen Fiyatı Yazarken
Kira fiyatını yazarken sayısal ve metinsel olarak mutlaka yer verilmelidir

3) İletişim Bilgilerinin Doğruluğu ve Kesinliği

Kiralanacak mülkiyetin adres bilgileri mutlaka kontratta yer verilmelidir. Eğer varsa ev sahibi ve kefilinde adresleride sözleşme içerisinde yer verilmelidir.

4) Detaylarına Yer Önemi

İlerleyen zamanlarda bir anlaşmazlık durumu yaşanmaması için kiranın hangi tarihlerde hangi hesaba yatırılaçağı maddeler arasında yer alması uygun olacaktır. Ayriten kira miktarının artma zamanı ve artış oranları da belirtilmelidir.

5) Depozito

Bir depozito verilmesi söz konusu ise; miktarı, neden verildiği gibi hangi şartlarda geri alınaçağı maddelerde yine açıkça belirtilmesi ilerleyen zamanlarda sıkıntıları ortadan kaldıracaktır.

6) Tatilat ve Demirbaş Bilgileri

Kiraya verilen mülkiyetin ne koşullarda teslim edildiği gibi demirtaş bilgilerine de yer verilmesi ile beraber ev sahibinin izni olmadan tadilat yapılamaması gibi maddelerin yer alması önemlidir.

7) Sözleşmenin Geçerli Olduğu Süre veya Tarih Bilgisi

Sözleşmede kiraya verilen gayrimenkulün yenileme dönemine ait bilgiler ile beraber sözleşmenin geçerlilik tarihide bulundurulmalıdır. Kontrat süresi dolmadan ev sahibi kiracıyı çıkaramaz bunu yanı sıra Kontrat süresinin bitmesine 1 ay kala ev sahibi , kiracıya ihtarname çekmediği sürece kontrat kendiliğnden yeniler ve süresiz kontrat niteliğine dönüşür.

8) Yaşanacak Anlaşmazsızlıklar için Önceden Önlem Alın

Kiracı veya mal sahibi arasında herhangi bir anlaşmazsızlık yaşanması durumlarında hangi mahkemelerin ve icra müdürlüklerinin yetkili olacağı belirtilmelidir.

9) Kiralayana Dikkat

Kiracının özellikle kiralanacak gayrimenkül için ekletmesi gereken bir madde olmalıdır. Peki bu madde nedir neyin hakkındadır ? Önceden oturan kişilerden kalan tüm borç ve diğer masrafların yeni kiracıya ait olmadığı hakkında .

10) İmza Zamanı
Taraflar sözleşmenin her sayfasını birlikte ve varsa kefiller huzurunda imzalamalı.

Kira Fiyatından Düşebilecek Masraflar Nelerdir?

• Apartmandan kaynaklanan sorunlarda masraflar genelde ev sahibine aittir.

• Örneğin boya, dış cephe kaplaması, üst komşudan kaynaklanan sızıntı gibi durumlarda giderler ev sahibine aittir. Ancak kiracı ve ev sahibi arasında yapılacak bir anlaşmayla kiracı bu masrafları kendi üstlenip kira bedelinden düşebilir. Bu konunun kira sözleşmesinde belirtilmesi zorunlu değildir. Karşılıklı anlaşmayla bu tip konular çözüme kavuşturulabilir.

• Yeni taşınılan bir evde eğer tadilat gerektiren durumlar varsa bunu genelde ev sahibi karşılar. Eve taşınmadan önce kiracılar yapılması gereken tadilatları ev sahibiyle konuşup bunların halledilmesini talep edebilir.

• Eğer kiracı eve taşındıktan sonra birtakım sorunlar olursa bunu kiracı kendi cebinden karşılayıp kiradan düşebilir. Bu yasal bir durumdur. Örneğin tesisatın patlaması, kombinin bozulması gibi durumlarda kiracı ev sahibine sormaksızın gerekli tadilatı yaptırıp, faturalarını ev sahibine vererek kiradan düşebilir. Eğer ev sahibi bu tadilatları yapmayı reddeder ve kiracının kendisinin halletmesini söyleyip kiradan düşmeyeceğini söylerse, kiracı mahkeme yoluyla bu durumu çözebilir. Bu konularda kanun her zaman kiracının yanındadır.

Evdeki ;Hangi Masraflar Kiracıdan Alınmaz

Bazı durumlarda masraflar kiradan düşülmeyebilir. Kiracı olduğunuz evde keyfi olarak tadilat yaparsanız ya da evde boya yaptırmak isterseniz masraflar size ait olur.

İsteğe bağlı olarak yapılacak hiçbir masraf ev sahibine yükümlülük getirmez. Ayrıca ev sahibinin izni olmadan bu işlerin yapılması da doğru değildir ve kiracı ile ev sahibi arasında sorun yaşanmasına neden olur. Devamında ev sahibi kiracıyı evden çıkartıp maddi tazminat davası açabilir.

admin

"İça Grup Medya Bilişim Mimarlık İnşaat Sanayi Ticaret Ltd Şti Tanıtım, reklam, sosyal medya hizmetleri, program yazılım web sitesi kurusal hizmetleri Plan, proje, anahtar teslimi, tadilat, onarım, yapsat. Emlak gayrimenkul değerlendirme hzimetleri İç ve dış tasarımlar. Kurumsal kimlik yönetim kuruluş hizmetlerimiz. Sürekli gelişen ve değişen sistemde hızlı ve etkili çözümler sunmaktır" ALT FİRMALARIMIZ BY EMLAK TAVAN DUVAR BY İLYAS ÇALIŞ BY DESİNG

Yorum Yap