Kaks nedir

18 Ekim 2021
Yorum yok

Kaks, bir arsaya yapılabilecek toplam net inşaat alanını belirler. İnşaatına başlanacak olan yapının tüm katlarındaki alanları toplamının parsel alanına oranı kaks sayısını ortaya çıkarır.

KAKS ( Kat Alan Kat Sayısı ) (Emsal)= 0.20 – 0.30 – 0.40 – 1.0 – 1.5 – 2.0 – 2.07 – 2.5 – 3.0 arasında değişen bir sayıdır. Binanın toplam kapalı alanını hesaplamak için arsa alanını bu katsayı ile çarpmanız gerekir.

Kaks hesabı nasıl yapılır?

Kaks (kat alanı kat sayısı), bir arsanın üzerine yapılacak toplam inşaat alanı anlamına geldiğine göre; 1.000 metrekare bir arsanın imar durum belgesinde kaks:1.25 gösteriliyorsa, 1000 m2 x 1.25 = 1250 m2 hesabından yola çıkarak; bu arsanın üzeninde inşa edilecek olan binanın toplam alanının 1.250 metrekare olacağını söyleyebiliriz.

Öte yandan, binanın ihtiyacı olan ortak bölümlerin bu hesabın dışında kaldığını unutmayın. Çatı katı, asma kat, bodrum kat, kapalı otopark, asansör ve yangın merdiveni gibi alanlar bu hesabın dışındadır.

Kaks artışı nasıl yapılır?

Parsellerin birleştirilmesi ile kaks artışı sağlanabilir. Ancak kentsel dönüşüm yetkisinin devredildiği kurumlara kaks artışı için üst sınır getirilebiliyor.

Kaks artışı, birleştirilen parseller ne kadar büyük olursa o kadar fazla oluyor. Eğer bu alanda yol genişletilme yapılıyorsa ya da park için ayrıca alan ayrılıyorsa ek inşaat hakkı da gelebiliyor. Kaks artışı sayesinde daha geniş ve ferah bir yapılaşma sağlanabiliyor.

admin

"İça Grup Medya Bilişim Mimarlık İnşaat Sanayi Ticaret Ltd Şti Tanıtım, reklam, sosyal medya hizmetleri, program yazılım web sitesi kurusal hizmetleri Plan, proje, anahtar teslimi, tadilat, onarım, yapsat. Emlak gayrimenkul değerlendirme hzimetleri İç ve dış tasarımlar. Kurumsal kimlik yönetim kuruluş hizmetlerimiz. Sürekli gelişen ve değişen sistemde hızlı ve etkili çözümler sunmaktır" ALT FİRMALARIMIZ BY EMLAK TAVAN DUVAR BY İLYAS ÇALIŞ BY DESİNG

Yorum Yap