Kadastro nedir?

18 Ekim 2021
Yorum yok
Kadastro nedir

Kadastro, taşınmaz mülklerin sınırının ve değerinin devlet tarafından planlanarak meşru kılınması anlamına gelir. Kısaca bir bölgede yer alan arsaların kayıtlarının tutulmasına kadastro denir. Her arsanın niteliği, büyüklüğü ve değeriyle ilgili hukuki hakları belirtilir.

Türk Dil Kurumu’na göre, bir ülkedeki her çeşit arazi ve mülk yerinin, alanının, sınırlarının ve değerlerinin devlet eliyle belirlenip plana bağlanması işidir.

Kadastro Kanunu’na göre, taşınmaz malların sınırlarının arazi ve harita üzerinde belirtilerek hukuki durumlarının ve üzerindeki hakların tespit edilmesi işlemidir.

Kadastro çeşitleri

  • Toprağın değerini belirleme işlemine mali kadastro denir.
  • Toprak üzerindeki hakları belirleme işlemine hukuki kadastro denir.
  • Toprağın ölçümü, parçası ve konumunu belirleme işlemine ise geometrik kadastro denir.

Neden kadastro işlemi yapılır?

  • Belli dönemlerde ödemekle yükümlü olduğumuz emlak vergisi bulunuyor. Bu emlak vergisinin tutarını belirleyebilmek için toprağın değerini bilmemiz gerekiyor. Kadastro işlemi ile toprağın değeri kayıt altına alınır.
  • Mülkiyet haklarımızı koruyabilmemiz için toprağın boyutunun ve sınırının belirlenmesi gerekir. Kadastro işlemi ile toprağın boyutu ve sınırı belirlenir.
  • İmar planlaması ve kırsal kalkınma için temel oluşturma işlemi de kadastro ile gerçekleşir.

admin

"İça Grup Medya Bilişim Mimarlık İnşaat Sanayi Ticaret Ltd Şti Tanıtım, reklam, sosyal medya hizmetleri, program yazılım web sitesi kurusal hizmetleri Plan, proje, anahtar teslimi, tadilat, onarım, yapsat. Emlak gayrimenkul değerlendirme hzimetleri İç ve dış tasarımlar. Kurumsal kimlik yönetim kuruluş hizmetlerimiz. Sürekli gelişen ve değişen sistemde hızlı ve etkili çözümler sunmaktır" ALT FİRMALARIMIZ BY EMLAK TAVAN DUVAR BY İLYAS ÇALIŞ BY DESİNG

Yorum Yap