Hangi Tapu Tipleri İçin Ev Kredisi Kullanılabilir

13 Ağustos 2021
Yorum yok

Hangi Tapu Tipleri İçin Ev Kredisi Kullanılabilir , Tapu tipi, kredi başvurusunun onaylanması için önemli bir kriterdir. Tapu tipleri temelde ikiye ayrılmaktadır: Konut tapusu ve işyeri tapusu. Konut kredisi çekilecekse, ayrıca bilinmesi gereken tapu tipleri vardır:

  • Kat mülkiyeti tapusu
  • Kat irtifakı tapusu
  • Hisseli tapu

Tapuda Mesken Nedir?

Tapuda mesken, konut tapusu anlamında kullanılır. Meskenin kelime anlamı ikamet edilen yer, ikametgah ve konuttur.

Ofis Tapulu Ev Nedir?

Ofis tapulu ev, belirli şartları karşılayarak ofis tapusuna dönüştürülmüş konutları kapsamaktadır. Bu sayede evler aynı zamanda iş yeri olarak kullanılabilmektedir. Mesken tapusunu ofis tapulu eve dönüştürmek için Kat Malikleri Kurulu’nun oy birliği ile onay vermiş olması gerekmektedir.

Kat Mülkiyeti Tapusu Nedir? Ev Kredisi İçin Uygun mu?

Hangi Tapu Tipleri İçin Ev Kredisi Kullanılabilir, Günümüzde daire almanın en iyi yöntemlerinden biri, faiz oranları araştırılarak kredi çekmektir. Konut kredisinin onaylanma olasılığı ise kredi puanınıza, kredi tutarına ve alacağınız evin tapu çeşidine bağlıdır.

Kat mülkiyeti tapusu, alım satım işlemlerinde konut kredisi kullanacaklar için en uygun çeşittir. Kat mülkiyeti tapusunda binanın yüzölçümü bilgisinin yanı sıra kişiye ait olan bağımsız bölümün numarası, katı, niteliği ve sahip olanın kimlik detayları gibi bilgiler yazmaktadır. Bu belge aynı zamanda iskan izninin alındığını da göstermektedir.

Sahip olduğunuz bu tapuyu bankalara teminat göstererek kredi çekebilirsiniz. Bu nedenle ev satın alırken evin tapusunun kat mülkiyetli olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Konut kredisi çekmeden önce tüm kredi seçeneklerini değerlendirmenizde fayda vardır.

Kat İrtifakı Tapusu Nedir? Ev Kredisi İçin Uygun mu?

Kat irtifakı tapusu, henüz iskanı alınmamış konut tapularını kapsar. Yani kat mülkiyeti tapusuna göre daha çok bina tapu bilgilerini içeren tapu çeşidi olarak düşünülebilir. Kat irtifakı tapusu, ev sahiplerinin yapı ya da yapı bütünleri içerisinde bulunan konut paylarını gösteren belgeye denmektedir. Ev sahibi, bu tapu eşliğinde Tapu Müdürlüğü’ne giderek kat mülkiyetli tapu alabilir.

Kat irtifaklı tapular da konut kredisi için uygundur; fakat bankalar, kat mülkiyeti tapusunu daha çok tercih eder.

Hisseli Tapu Nedir? Ev Kredisi İçin Uygun mu?

Hisseli tapu, adından da anlaşılacağı üzere konut üzerinde birden fazla kişinin hak sahibi olarak geçtiği tapu çeşidine denir. Mülke ortak olan maliklerin isim ve sayı bilgilerini veren bu tapu çeşidi, detaylı bir mülkiyet hakkı belirtmez. Bu tapu çeşidinde arsa üzerinde hak sahibi olduğunuzun bilgisi vardır ama hangi alanın size ait olduğu belli değildir.

Bankalar, hisseli tapuya sahip gayrimenkuller için kredi vermezler, çünkü olası kişisel anlaşmazlıklarda mahkemeler uzun yıllar boyunca devam edebilmektedir.

admin

"İça Grup Medya Bilişim Mimarlık İnşaat Sanayi Ticaret Ltd Şti Tanıtım, reklam, sosyal medya hizmetleri, program yazılım web sitesi kurusal hizmetleri Plan, proje, anahtar teslimi, tadilat, onarım, yapsat. Emlak gayrimenkul değerlendirme hzimetleri İç ve dış tasarımlar. Kurumsal kimlik yönetim kuruluş hizmetlerimiz. Sürekli gelişen ve değişen sistemde hızlı ve etkili çözümler sunmaktır" ALT FİRMALARIMIZ BY EMLAK TAVAN DUVAR BY İLYAS ÇALIŞ BY DESİNG

Yorum Yap