Evin Gerçek Değeri Nasıl Hesaplanır?

26 Temmuz 2021
1 Yorum

Evin Gerçek Değeri Nasıl Hesaplanır? Gayrimenkulün gerçek değerinin belirlenmesi, ev satın alımında tarafların karşılıklı güven duymasını ve doğru bir yatırım yapılabilmesini sağlar. Evin değerini öğrenmek için ise izlenebilecek birkaç yöntem bulunur. Bu yöntemler uygulanıp elde edilen veriler karşılaştırılarak evin gerçek değeri öğrenilebilir.

Emsal Daire Bedellerine Bakabilirsiniz

Alım satımı yapılacak ev ile aynı lokasyonda bulunan dairelerin bedelleri öğrenilerek bir kıyaslama yapılabilir. Karşılaştırılacak dairelerin yaşlarının, metrekarelerinin ve baktıkları cephenin benzer olması, doğru bir karşılaştırma yapılmasını sağlayabilir. Ayrıca gayrimenkulün çevresinde bulunan havuz, güvenlik, alışveriş merkezi gibi sosyal olanaklar da göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü sosyal olanakların çeşitliliği, gayrimenkulün değerini yükseltebilmektedir.

Gayrimenkul Ekspertiz Hizmetleri Alabilirsiniz

Kredi ile ev satın alacak kişiler, bankaların yönlendirdiği bir gayrimenkul ekspertizi aracılığı ile evin gerçek değerini öğrenmektedir. Yabancı uyruklu kişilere ev satılırken de bu raporun alınması zorunludur. Söz konusu iki durum dışında da bir gayrimenkulün gerçek değerini öğrenmek için gayrimenkul ekspertiz raporu alınabilir.

Emlak Endeksi Kullanabilirsiniz

Evin Gerçek Değeri Nasıl Hesaplanır? Gayrimenkulün gerçek değerinin belirlenmesi, ev satın alımında tarafların karşılıklı güven duymasını ve doğru bir yatırım yapılabilmesini sağlar. Ev alım satımı yapılacak il veya ilçedeki metrekare fiyatlarındaki değişim ve tahmini fiyatları öğrenmek için sahibinden.com’da yer alan Emlak Endeksi hizmetinden faydalanılabilir. İl, ilçe ve mahalle bilgiler girilerek pratik bir şekilde ilgili bölgeye ait emlak endeksine ulaşılabilir.

Gayrimenkul Emlak Danışmanları ile Çalışabilirsiniz

Evin bulunduğu bölgedeki emlak ofisleri ile görüşülerek benzer konutların değeri hakkında bilgi alınabilir. Birçok ev alım satımına aracılık eden gayrimenkul danışmanları, evin özelliklerine yakın dairelerin değeri hakkında bilgilendirmede bulunabilir.

Rayiç Bedeli Sorgulaması Yapılabilir

Rayiç bedel, bir gayrimenkulün güncel alım satım değerini ifade eder. Evin minimum alım satım bedelini hesaplayarak evin değerine ait fikir edinilebilir.

Kira Bedelinden Hesaplamalar Yapabilirsiniz

Evin yıllık yani 12 aylık kira bedeli öğrenilip amortisman süresi ile çarpılarak yaklaşık bir değer belirlenebilir. Amortisman süresi, il ve ilçelere göre farklılık göstermektedir

admin

"İça Grup Medya Bilişim Mimarlık İnşaat Sanayi Ticaret Ltd Şti Tanıtım, reklam, sosyal medya hizmetleri, program yazılım web sitesi kurusal hizmetleri Plan, proje, anahtar teslimi, tadilat, onarım, yapsat. Emlak gayrimenkul değerlendirme hzimetleri İç ve dış tasarımlar. Kurumsal kimlik yönetim kuruluş hizmetlerimiz. Sürekli gelişen ve değişen sistemde hızlı ve etkili çözümler sunmaktır" ALT FİRMALARIMIZ BY EMLAK TAVAN DUVAR BY İLYAS ÇALIŞ BY DESİNG

Yorum Yap