Emlak Fotografı Çekmek İçin 20 Püf Nokta

13 Haziran 2021
Yorum yok

Emlak Fotografı Çekmek İçin 20 Püf Nokta yazımız size faydalı olması dileği ile diyerek başlayalım

Ev almak isteyen veya kiralamak isteyenler araştırmlarına emlak siteleri ile başlıyor. Emlak ilanlarının başında ise kuşkusuz fotoğraflar geliyor. En iyi fotoğraflara sahiplik yapan firma en iy satışlara sahip olduğu bir gerçek.

Daha çok ev ve diğer gayrimenküllerinin yüksek sayıda kiralama ve satış yapmakta fotoğrafların rolü büyük olduğunu biliyoruz. Her bir ilan fotoğrafının evi veya çekilen gayrimenküllerin doğru yansıltılması ile potansiyel müşterilerinizi ikna edici rol aldığını aldığını biliyorsunuzdur. Bunun ne denli doğru olduğunu anlamak için emlak yayını yapan bir kaç firmanın fotoğraflarına göz atarak kendi düşüncelerinize bakmanızı söylememiz doğru olacaktır.

İyi bir fotoğraf makinesi ve ekipmanına sahip olduktan sonraki adım ise nasıl fotoğraf çekileceğini bilmek. Gayrimenkul fotoğrafçılığında dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunuyor. İşte emlak fotoğrafı çekmek ile ilgili her şeyi 20 basit püf noktada bir araya getirdik.

20 Maddede 20 Emlak Fotoğrafı Taktikleri

1) Ev Arayanların İlanlarda Ne Görmek İsdiğine Odaklanarak Başlayın

Alıcılar onlara sunmak istediğiniz evler veya diğer gayrimenküller için öncelikli olarak fotoğrafları incelediğini biliyoruz. Peki fotoğraflarda dış mekan veya iç mekanda neler önemlidir ?

Dış mekan fotoğrafları çekiyorsanız bulunduğu binanın dıştan görünümü, binanın girişi gibi detaylar özellikle çevredeki binalara yakınlığını anlayabilmek için önemli.

İç mekan fotoğrafları çekiyorsanız, daha önce bu evde yaşayanlara ait kişisel eşyalarının fotoğrafta bulunmadığından emin olun. Çünkü bu fotoğraf başka birinin alanı gibi hissettirebilir.

2) Emlakta “Hoş geldiniz” Mesajının Önemi

Çekici bir ön kapı ve giriş yolu, evin satışını kolaylaştıran ipuçlarından biri. Fotoğrafların birinde kapıyı açık bırakmak da davetkâr bir mesaj olarak algılanabilir.

3)Emlak Fotoğrafları Evi En İyi Yansıtan Zamanda Çekimler Yapın

Fotoğraf makinenizin ne kadar iyi olduğunun pek önemi yoktur. Önemli olan etkili ve performansı sergilemek için iyi bir aydınlatma sağlama ve bulunan alanda ışık dengesini sağlamaktır. Ayrıca ışık geliş yönünü baz alarak gelen taraftan giden tarafa doğru çekimler yapmaktır.

Ektra aydınlamalar kullanabilirsiniz ayrıca evin büyük penceli odalarından çekimler alabilirsiniz

4) Mutfak ve Banyo Çekimine Dikat !

Emlak sitesinde hayalindeki evle ilgili ilanları gözden geçiren alıcıların gayrimenkulün metrekaresi, oda sayısı, cephesi kadar önemli olan bir başka iç özellik unsuru da mutfak ve banyolardır.

Özellikle kadınlar mutfak ve banyosu istediği gibi olmayan evlerle pek ilgilenmez.

Mutfak çekimlerinde doğru açıyı bulduğunuza emin olun. Mutfağın düzenli görünüm kadar ankastre ürünler varsa markalarını gösterecek detay fotoğraflar alıcıların ilgisini çekebilir.

Peki ya banyolar? Satılık dairede banyo fotoğrafı çekmeden önce tuvalet kapaklarını kapalı olduğuna emin olun, tuvalet kâğıdı rulolarını tazeleyin, küçük bir çiçek ve temiz havlular yerleştirmeyi ihmal etmeyin.

5) Bir Evin Satış Noktasını Yakalamaya çalışın

İlan fotoğraflarında genellikle banyo gibi alanlara önem verilmez veya atlanır lakin bu tür yerler yakın zamanda yenilenmişse iyi bir fotoğraf karesi olabilir.

Unutmayın yapılan araştırmalar yenilenmiş ve özellikle mavi tonlarla tasarlanmış bir banyonun ilan listelerinde daha çok dikkat çektiğini ortaya koyuyor!

6) Aynalarda Çıkmamaya Gayret Ediniz

Evin odalarında bulunan aynalı yerlerde fotoğraf çekerken görünmemeye dikkat edin. Bu tür çekimler ilan fotoğraflarında olumsuz olarak bir etki yaratabilir.

7) Her Odayı Uygun Şekilde Mutlaka Fotoğraflayın

Fotoğraf çekiminde hedef, en iyiyi ortaya koymaktır. Bu sebeple evdeki tüm odaların fotoğraflarını çekerek en iyi olanları ilanlarda kullanın.

8) Evin Düzenli ve Temiz Olmasına Dikkat Edin

İkinci el dairelerde dağınık eşyalar veya evin temiz olmaması durumunda olumsuz bir izlenim verecektir.

9)Emlak Sezona Oynayın

Fotoğraflarda mevsimin güncelliğini ortaya koymak önemli bir ayrıntıdır. Mesela mevsimlerden yaz ise ve evin havuzu ya da bahçesi varsa mutlaka bu alanlara yer verin. Ya da kış mevsiminde çekim yapıyorsanız ve evde bir şömine varsa bu detayı atlamayın!

10) Gece Fotoğrafıyla Harika Bir Kare Yakalamak

Ev için gündüz çekimleri ideal olsa da harika bir gece çekimi de ilanınızın dikkat çekmesini sağlayabilir. Uygun ekipmanınız varsa evin tüm ışıklarını açın ve bir de evi bu şekilde fotoğraflayın. Ortaya çıkan fotoğraf kareleri sizi de şaşırtacaktır!

11) Bakış Açınızın Önemi

Evin fotoğrafını çekerken kaldırım hizasını göz ardı etmeyin. Ancak bu esnada kaldırım yakınındaki araba ya da diğer şeylerin görüş açışınızı engellemesine izin vermeyin.

12) Fotoğraflarınızı Işığın Kendisine Bırakın

Fotoğrafları çekerken ışık seviyelerini düşünün. Bunun en iyi yolu, satılık veya kiralık daire fotoğraflarını güneşli veya hafif bulutlu bir günde çekmek. İç çekimlerde perdeleri mutlaka açın.

13) Fotoğraf Çekmekle Kendinize Sınır Koymayın

Çektiğiniz her fotoğraf mükemmel olmaz, bu yüzden sabırlı olun. Profesyonel olmasanız bile, iyi fotoğraflar çekebilirsiniz: Sadece doğru çekimi yapmak için pratik yapmanız gerekir. Çekimin ardından evden ayrılmadan önce çektiğiniz fotoğraflara tekrar bakıp kontrol edin.

14) Fotoğraf Kalitesi Önemi

Yüksek kaliteli görüntüler elde etmek için iyi bir fotoğrafçı olmanıza gerek yok, sadece doğru kamerayı kullanmanız yeterli. Emlak sitesinde görüntülenen ilan fotoğraflarını netleştirmek için en az 2 megapiksel çözünürlük sunan bir kameraya sahip makine ya da akıllı telefon kullanın. Fotoğrafların net olması, yani flu / bulanık görünmemesi için ekstra çaba harcamanız iyi olacaktır.

15) Etkileyici İlan Fotoğrafları Üretmeye Çalışmak

Ev arayan kişileri etkileyecek gayrimenkul ilan fotoğrafları için hem çekim öncesinde hem de sonrasında zaman ayırmanız gerekecek. Çekim öncesinde evin temiz olmasına (dağınık eşyalarla dolu oda fotoğrafları hiçbir şey anlatmaz), eşyalı bir daire ise mobilya ve eşya yerleşiminin düzenli görünmesine özen gösterin.

16) Fotoğraf Editleme ve Düzenleme Proğramları

Fotoğraflarda potansiyel müşterilerin evi görürken dikkatini dağıtacak başka unsurlar taşımaması (salonda açık bir televizyon görüntüsü, izlenen kanal ve programa dikkati toplayabilir!) da önemli… Fotoğrafı çektikten sonra, fotoğrafın kendisinde küçük kusurlar veya yapılacak bazı kırpmalar varsa, fotoğraflarınızı yayınlamadan önce düzenleyin.

17) Kuşbakışı Görüntüler Yakalamak

Kuşbakışı fotoğraf çekmek büyük bir mülkü ve kıyısındaki mekanı göstermek için harika bir yoldur. Bu şekilde evin çevresini de daha iyi gösterebilirsiniz.

18) Ekipmanların Uygunluğu

Geniş açılı lensler özellikle dar alanlarda birçok nesnenin sığmasını sağlıyor. Lens kısmını hallettiyseniz diğer bir adımınız tripod olmalı. Flu olmayan net fotoğraflar için tripodu ışık açısından en iyi köşeye yerleştirin ve fotoğraflarınızı buradan çekin.

19) Çekim Yapılan Kameranın Özelliklerini Bilin

İyi bir emlak fotoğrafı çekmek için üst düzey bir kamera ve bazı tam özellikli düzenleme yazılımı da dahil olmak üzere doğru ekipmana ihtiyacınız var. Küçük bir hatırlatma: Geniş açılı lensler özellikle dar alanlarda birçok nesnenin sığmasını sağlıyor.

Akıllı telefonla yapılan emlak fotoğrafı çekimlerinde ışık kullanımından fotoğrafın flu görünümüne kadar pek çok risk sizi bekler. Profesyonel bir kameranız yoksa bile Photoshop gibi doğru fotoğraf düzenleme programları hakkında temel düzeyde bilgi ve beceri edinmekte fayda var.

20) Balık Gözlü Lenslerden Uzak Durun

Birçok kişi küçük alanların daha büyük görünmesi için balık gözü lensi kullanıyor ancak bu lensler genelde tam tersi bir etki yaratır ve alanı daha küçük gösterir. İlan fotoğraf çekimi için bir objektife sadık kalın ve küçük hilelerle küçük alanların daha büyük görünmesini sağlayın.

Emlak Fotografı Çekmek İçin 20 Püf Nokta yazımız burada bitmiştir

admin

"İça Grup Medya Bilişim Mimarlık İnşaat Sanayi Ticaret Ltd Şti Tanıtım, reklam, sosyal medya hizmetleri, program yazılım web sitesi kurusal hizmetleri Plan, proje, anahtar teslimi, tadilat, onarım, yapsat. Emlak gayrimenkul değerlendirme hzimetleri İç ve dış tasarımlar. Kurumsal kimlik yönetim kuruluş hizmetlerimiz. Sürekli gelişen ve değişen sistemde hızlı ve etkili çözümler sunmaktır" ALT FİRMALARIMIZ BY EMLAK TAVAN DUVAR BY İLYAS ÇALIŞ BY DESİNG

Yorum Yap