DOP Nedir?

18 Ekim 2021
Yorum yok

Düzenleme ortaklık payı ya da kısaca DOP, yapılacak bir imar uygulaması sırasında vatandaşların dinlenme, ulaşım, güvenlik, sosyal ve kültürel faaliyetlerini karşılamak amacıyla park, dinlenme tesisi veya karakol gibi yapıların inşası için uygun olan yerlerin özel mülkiyetten çıkarılıp kamu mülküne dönüştürülmesi anlamına gelir.

Okul, yol, meydan, otopark, pazar, toplu taşıma durakları ve otoparklar DOP kesintisi ile hayata geçiriliyor.

KOP nedir?

Kamunun kullanımına ayrılan ortaöğretim, lise, hastane, kreş ve belediye hizmet alanları için resmi alanlara KOP adı verilir.

DOP oranı nasıl hesaplanır?

Düzenleme alanına giren bölgelerin yüz ölçümü toplamları, imar parsellerine ayrılan alanların yüz ölçümü toplamından çıkarılarak hesaplanır. Yol, yeşil alan, meydan, park gibi genel hizmetlere ayrılan alanların düzenlemeden önceki alanlarından yüzde 40’a kadar düşülebilir. Bu uygulamanın hayata geçirilebilmesi için bölgenin yukarıda belirlenen genel hizmet alanlarına ihtiyacı olması gerekir. Bu uygulama ile alandaki tüm parsel sınırları kaldırılarak tek parsel haline getirilir.

admin

"İça Grup Medya Bilişim Mimarlık İnşaat Sanayi Ticaret Ltd Şti Tanıtım, reklam, sosyal medya hizmetleri, program yazılım web sitesi kurusal hizmetleri Plan, proje, anahtar teslimi, tadilat, onarım, yapsat. Emlak gayrimenkul değerlendirme hzimetleri İç ve dış tasarımlar. Kurumsal kimlik yönetim kuruluş hizmetlerimiz. Sürekli gelişen ve değişen sistemde hızlı ve etkili çözümler sunmaktır" ALT FİRMALARIMIZ BY EMLAK TAVAN DUVAR BY İLYAS ÇALIŞ BY DESİNG

Yorum Yap