Develi’ nin Meşhur Çıvıklısı

1 Temmuz 2021
Yorum yok

DEVELİ ÇIVIKLISINI YAKINDAN TANIYALIM

Develi‘ nin Meşhur Çıvıklısı Kayseri’ye kara yolu ile giderken yol kenarlarında “Develi Cıvıklısı  bulunur” tabelasına mutlaka rastlamışsınızdır.  Develi Cıvıklısı Kayseri’nin Develi ilçesine özgü bir tür bıçak arası, kuşbaşılı pide çeşididir. Osmanlı İmparatorluğu döneminden beri pişirilen ve kalitesi padişah fermanı ile belgelenmiş bir yiyecek. Develi Belediyesi bu pidenin korunması ve tanıtımı için patentini bile almış. Biz bu orijinal isimli yemeğin tadına , 2917 m yükseklikte ki Erciyes Dağı’nda,  Erciyes Dostlar  Lokantası’nda baktık. Burası Erciyes Dağı teleferik alanına 300-400 m uzaklıktaki tek lokanta. Pide dışında kebap çeşitleri de mevcut. Sabah 09.00- gece 24.00 arasında açık olan lokanta sabahları kahvaltı hizmeti de vermekte. Lokantanın yanında yöresel ürünlerin satıldığı dükkânlar bulunmakta

Bunun Yanı sıra Kayseri’nin yöresel lezzeti olan cıvıklı pidesi MasterChef yarışmasıyla gündeme geldi. Develi Cıvıklısı olarak bilinen pide genel olarak Kayseri Cıvıklı pide olarak geçmektedir. Peki ama Kayseri Cıvıklı pidesi nasıl yapılır? Develi’ nin Meşhur Çıvıklısı Nedir Gelin beraber inceleyelim ?

Develi' nin Meşhur Çıvıklısı


Cıvıklı adı Erciyes Dağı yaylalarında otlayan koyunların etinin çift bıçak altında kıyılarak kıyma yapılması sonrası etin yağının da çift bıçak darbesi ile erimesi sonrası cıvıdığından “cıvıklı” adını almış. Konya bıçak arası pide ile benzerlik gösterse de temel farklılık koyun etinin içine domates ve yeşilbiber konulması ve hamuru Konya bıçak arası pideye göre biraz daha kalın ve yumuşak olmasıdır.

Develi' nin Meşhur Çıvıklısı

Develi’ nin Meşhur Çıvıklısı, Develinin her köşesinden buram buram kokan bu lezzetin içinde kaybolmamak imkansız gibidir. Bu lezzeti bir kere tadan yıllarca bağımlısı olabicek bir seviyeye geldiğini söylemek doğru olacaktır.

Develi' nin Meşhur Çıvıklısı

Etin özenle parçalara ayrılması ile sevgisini katan ustaların eliyle bir harika olan develi cıvıklısında kendinizi bulabilirsiniz.

Develi' nin Meşhur Çıvıklısı

Et ile hamurun harika birleşimi develi cıvıklısı

Malzemerinin özenle hazırlayan ustaları develi cıvıklısının hakkını çok rahat bir şekilde vermektedir, her ne kadar adı ile alaksı olmayan develi cıvıklısını duyan insanlar genelde farklı bir yemek türü akıllarına gelmesi olası olsada , Develi Cıvıklısını gören ve tadanlar harika bir lezzet olduğunu söylemeden edemiyorlar.

Develi’ nin Meşhur Çıvıklısı develiye gelipte tatmadan gidenler için çok şey kaybedecekleri lezzetler arasındadır, Yavuz Sultan elim döneminde cıvıklı pide adına ferman yazıldığı bile söylenmektedir.

DEVELİ ÇIVIKLISI FERMANI

Develi Çıvıklısı Fermanı

DEVELLİ ÇIVIKLISI TARİFİ

Kayseri cıvıklı pide malzemeleri

Hamuru için:

1 kilogram un

Maya

Tuz

Su

Harç için:

500 gram kuşbaşı et

4 adet soğan

4 adet yeşil biber

2 adet kırmızı biber

5 adet domates

1 demet maydanoz

1 tatlı kaşığı biber salcası

1 tatlı kaşığı domates salcası

Tuz

Karabiber

Kayseri Develi Cıvıklısı pidesi nasıl yapılır?

Öncelikle hamur için gerekli olan malzemeleri derin bir kaseye koyup yumuşak bir hamur elde edene kadar yoğurup dinlenmeye bırakın

Etleri çok küçük parçalar halinde doğrayın.

Biber, soğan ve domatesleri de ufak ufak doğrayıp etlerin içine ekleyin.

Sıvı yağ, salça ve baharatları ilave edip güzelce harmanlayın.

Hamurdan bir beze alıp merdane yardımıyla açın.

Hazırladığınız harcı ekleyip pide şekli verin.

Önceden ısıttılmış fırında pişirin.

Pişen pidelerinizi maydanoz, soğan, ve limon eşliğinde servis edin.

Afiyet olsun…

admin

"İça Grup Medya Bilişim Mimarlık İnşaat Sanayi Ticaret Ltd Şti Tanıtım, reklam, sosyal medya hizmetleri, program yazılım web sitesi kurusal hizmetleri Plan, proje, anahtar teslimi, tadilat, onarım, yapsat. Emlak gayrimenkul değerlendirme hzimetleri İç ve dış tasarımlar. Kurumsal kimlik yönetim kuruluş hizmetlerimiz. Sürekli gelişen ve değişen sistemde hızlı ve etkili çözümler sunmaktır" ALT FİRMALARIMIZ BY EMLAK TAVAN DUVAR BY İLYAS ÇALIŞ BY DESİNG

Yorum Yap