Develi

1 Eylül 2020
Yorum yok

Develi 653.22 nufüsa, 1.906 km2 yüz olçümüyle Kayserinin en büyük ilçesidir. Erciyes dağının 6 km güneyinde yer almaktadır. Tomarza, Tufanbeyli, Yahyalı, Saimbeyli, Yeşilhisar ve İncesu ilçerileri ile sınır komşusudur. Eski adı adı Everek olan Develiyi gelin hep birlikte tanıyalım.

Develi karasal iklim kuşağındadır. Kışları soğuk ve kar yağışlı, yazları ise sıcak ve kurak geçer. Bozkur bitki örtüsünün hakim olduğu bölgede bolca meyve bahçesi vardır.

Şehir merkezi nüfusu 2019 verilerine göre 36.439, köylerle birlikte toplam 65.544 tür.

Çoğu İstanbul ve Ankara da olmak üzere 300.000’den fazla Develili vardır. Develinin başlıca gelir kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Geleneksel el sanatları olarak köylerde hasırcılık ve halıcılık yapılmaktadır.

Konutlar genelde kagir ve betonarmedir. Develi kiralık daire fiyatları dairenin durumuna ve konumuna göre 400-2000 TL arasındadır.

Sosyal alan olarak; kapalı spor salonu ve stadyum bulunmaktadır. İş yerleri merkezde olup genel olarak iş hanı ve çarşılarda toplandığı görülür.

Develide her yıl geleneksel Aşık Seyrani Kültür ve Sanat Festivali düzenlenmektedir.

admin

"İça Grup Medya Bilişim Mimarlık İnşaat Sanayi Ticaret Ltd Şti Tanıtım, reklam, sosyal medya hizmetleri, program yazılım web sitesi kurusal hizmetleri Plan, proje, anahtar teslimi, tadilat, onarım, yapsat. Emlak gayrimenkul değerlendirme hzimetleri İç ve dış tasarımlar. Kurumsal kimlik yönetim kuruluş hizmetlerimiz. Sürekli gelişen ve değişen sistemde hızlı ve etkili çözümler sunmaktır" ALT FİRMALARIMIZ BY EMLAK TAVAN DUVAR BY İLYAS ÇALIŞ BY DESİNG

Yorum Yap