Develi Sultan Sazlığı

6 Eylül 2021
3 Yorum
Develi Sultan Sazlığı Harikası

Develi Sultan Sazlığı Harikası

Develi Sultan Sazlığı Harikası İç Anadolu Bölgesinde İlimiz sınırları içerisinde, Develi, Yahyalı ve Yeşilhisar İlçelerinin oluşturduğu üçgen içerisinde bulunmaktadır.100 km2’lik alanı kapsayan Develi Ovasının 21.000 ha’lık ksımını oluşturmaktadır. Devlei kapalı havzasının en çukur yerinde oluşan Sultan Sazlığında, tatlı, tuzlu ve hafif tuzlu açık su yüzeyleri, geniş sazlık ve bataklık alanlar ile bunları çevreleyen sulak çayırlar yer almaktadır. 

Develi Sultan Sazlığı Harikası

Alanı besleyen başlıca akarsular Yahyalı, Yeşilhisar ve Dündarlı dereleri ile Develi çayı ve Ağcaşar yakınlarından çıkan su sayılabilir. İlkbaharda yağışların artmasıyla birlikte bol su alan Sultan Sazlığı genişlemekte ve belli bir yüksekliğe ulaşmasıyla da kuzeyindekiYırtnak mevkiinden Yay Gölüne boşalmaktadır. Havzanın kuzey bölümünde yer alan su rejimi düçgün olan Soysallı ve Çayırözü pınarları Yay gölüne doğru yayılarak Kepir sazlıklarını oluşturmakta olup; bu sazlıklardan da Yay gölüne sulama mevsimi dışında tatlı su geçişi olmaktadır.

Sazlıklardaki suların yükselerek Yay gölüne geçmesi kendi başına fazla üretken olmayan bu ekosistemi organik madde yönünden zenginleştirmektedir. Bu durum, alanda kalabalık kuş topluluklarının beslenmesine imkân sağlamaktadır.  Yarı kurak iklim karakterine sahip olan yörede step ya da bozkır bitkileri hakimdir.

Develi Sultan Sazlığı Harikası

Havza tabanında seyrek bitkilerden oluşan bir bozkır manzarası vardır. Çöl gölünün doğusunda, Yay Gölü çevresinde ve güneydeki Örtülüakar Sazlığında bataklık bitkileri geniş yer tutmaktadır. Havzadaki bozkır bitkilerinin büyük bölümü kısa ömürlüdür. Tatlı ve tuzlu su ekosistemleri, çayır ve meralar, tarım alanları ve stepler gibi farklı ekolojik karakterdeki habitatların varlığı, alanda zengin bir floranın oluşmasını sağlamıştır.Alanda yapılan çalışmalarda, 47 familyaya ait 65 cins ve 177 adet tür tespit edilmiştir.

Sultan Sazlığı Tarihi

Sultan Sazlığı Tarihi

Osmanlı sultanlarından IV. Murat, Revan Seferi’ne giderken 3 aydan fazla bir sürede burada kalmış. Kaldığı süre boyunca hayvanların yiyeceklerinin temini için Yay Gölü içinden bir yol açılarak, sazlığa geçiş sağlanmış. Osmanlı Ordusu’na hizmetinden dolayı da buraya Sultan Sazlığı adı verilmiş.

Sultan Sazlığı Çeşitliliği

Çeşitliliği

Step ekosistemi içerisinde eşine az rastlanan tatlı ve tuzlu su ekosistemini bir arada bulundurması, İç Anadolu step ekosistemi içerisinde sahip olduğu zengin biyolojik çeşitliliği ve Afrika ile Avrupa arasındaki göçmen kuşların kullandığı iki ana kuş göç yolunun bu alanda kesişmesi nedeniyle ülkemizdeki en önemli sulak alanlardan birisi. Afrika ile Avrupa arasındaki iki ana kuş göçü yolunun kesişme noktasında bulunması ve iklimi ile bitki örtüsünün de etkisiyle çok sayıda kuşun beslenmesi, barınması, üremesi için uygun ortamı sağlayan Sultan Sazlığı, Manyas Gölü Kuş Cenneti’nden sonra Türkiye’nin en önemli ikinci kuş cenneti konumunda. Yapılan flora çalışmaları sonucunda alandaki doğal bitki türünün 428 olduğu ve bunlardan 48 tanesinin endemik olduğu tespit edildi. Tespit edilen 48 endemik tür içerisinde yer alan Puccinellia bulbosa (Grossh) türünün ise dünyadaki tek yayılış alanının Sultan Sazlığı olması bu alanın önemini daha da artıyor. 

Günümüzden Sultan Sazlığı

Günümüzden

Develi -Yahyalı Sultan Sazlığı Harikası , Sazlıklar arasında kayıkla gezilebilir, yeşil, mavi ve sarının yarattığı büyüleyici bir fonda zarafet ve incelik abidesi kuşları fotoğraflayabilirsiniz. Büyük bir kısmı sazlarla kaplı olan , yer yer kamış, kafa otu ve kındıra bulunur. Gölde açık havalarda nilüfer ve süsen, bununla birlikte çok sayıda yüzen saz adacıkları yer almaktadır. Bu tatlı su kompleksi güney ve kuzeyde tuzlu bir göl olan Yay Gölü ile ayrılır. Milli Park içerisinde yerel pansiyonlar ile dinlenme tesisi olmasının yanı sıra Erciyes’in heybetli görünümü eşliğinde piknik yapılabilecek alan da bulunmakta. Sultan Sazlığı’nda çeşitli zamanlarda pek çok fotoğrafçının katıldığı safari ve tabiat fotoğrafları yarışmaları düzenleniyor.

Neden Sultan Sazlığı

Neden Sultan Sazlığı

Fotoğrafçılığın yanı sıra kuş ve yaban hayatı gözlemi için de Sultan Sazlığı sıkça tercih edilmekte. Sultan Sazlığı, kuş göç yolunda bulunması sebebiyle kuş gözlemcileri için inanılmaz bir yer. Kuşları sazlıkta bulunan gözlem kulesi ve kulübeleriyle ya da kayık turu yaparak gözlemleyebilmek de mümkün. Bu eşsiz kuş çeşitliliğini seyrederek tabiatın döngüsüne şahit olmak alanda yapılabilecek en güzel faaliyet olsa gerek.

Nasıl Gideriz

Nasıl Gideriz

Develi – Yahyalı – Yeşilhisar ilçelerinin oluşturduğu üçgen içerisinde yer alan Sazlık, Develi ilçesine 35 kilometre, Yahyalı ilçesine 24 kilometre, Yeşilhisar ilçesine 18 kilometre uzaklıkta olup Kayseri ilinin 90 kilometre güneyinde. Sultan Sazlığı, çevresinde yer alan önemli yerleşim alanlarından Niğde iline 60 kilometre, Nevşehir iline 80 kilometre, Adana’ya 255 kilometre mesafede ve asfalt karayolu ile kolayca ulaşılabilir. Kayseri Havaalanı merkeze ise 5 kilometre mesafede.

admin

"İça Grup Medya Bilişim Mimarlık İnşaat Sanayi Ticaret Ltd Şti Tanıtım, reklam, sosyal medya hizmetleri, program yazılım web sitesi kurusal hizmetleri Plan, proje, anahtar teslimi, tadilat, onarım, yapsat. Emlak gayrimenkul değerlendirme hzimetleri İç ve dış tasarımlar. Kurumsal kimlik yönetim kuruluş hizmetlerimiz. Sürekli gelişen ve değişen sistemde hızlı ve etkili çözümler sunmaktır" ALT FİRMALARIMIZ BY EMLAK TAVAN DUVAR BY İLYAS ÇALIŞ BY DESİNG

Yorum Yap