Develi Kalesi

7 Eylül 2021
Yorum yok
Develi Kalesi

Develi Kalesi Hakkında

Kayeri Develi Kalesi , Bugün kalıntılarından çok az bir kısmı görülebilen Develi Kalesi, yukarı Develi’de, şehrin batısındaki hakim bir tepe üzerinde yer almaktadır.

Develi Kalesi Özelliği

Develi Kalesi

Kale hakkında herhangi bir kitabe veya bilgi olmadığı için kimler tarafından ve ne amaçla kullanıldığı hakkında bilgi bulunmamaktadır.Lakin Ermeniler zamanında yapılmış olmayacağı düşünülmektedir. Bu görüş ise tarihi bilgiler ile örtüşmektedir.Develi’de bir apsis sütun ayağının kalıntısı bulunduğu ve bir Bizans spoli’nin köyde yer aldığından bahsetmektedir. Bizans döneminden önce inşa edildiği, Bizans ve Selçuklular döneminde aktif olarak kullanıldığı düşünülmektedir. Özellikle Selçuklular döneminde kaleye yeni eklemeler yapılarak kale genişletilmiş ve Osmanlı hakimiyetinden sonra önemini kaybetmiş olmalıdır.

Görünümü

Develi Kalesi Görünümü

Kale esas itibariyle birçok Anadolu şehrinde olduğu gibi üç bölümden oluşmaktadır. Bunlar iç kale, iç sur ve dış surlardır. İç kale’nin etrafı yarım yuvarlak burçlarla çevrilmiştir. Aşağı yukarı 900 metrekarelik bir sahayı ihtiva eden bu kısım oldukça büyük bir tahribata uğramış ve günümüze sadece doğusunda yer alan iki yarım daire formlu burç ulaşmıştır. Burçlar moloz taşla inşa edilmiştir. Burçların üzeri sıvayla kapatılmıştır. Burçların inşasında arazinin eğiminden yararlanılmıştır. 

Kullanımı

Develi Kalesi Kullanımı

Kayseri Kalesi kullanım olarak bir eser niteliğinde olmayıp şuanda baz istasyonları tarafınfan çevrelenen bir kullanımı olduğunu söyleyebiliriz.

Kale Nerede Yer Alıyor

Kayseri Develi İlçesinde yer alan kale , Develinin mahallesi olan Yukarı Develi‘ de konumlanmaktadır

Kale ye Nasıl Gideriz

Develi merkezden Araba 15 dakikalık bir tırmanışla ile Kaleye ulaşabilirsiniz. Kale hakkında çok fazla bir bilgi olmasa da Develi nin tarihi eserleri arasında yer alan bir yapıt olarak varlığını sürdürmeye devam etmektedir. Bir gün yolunuş düşer de Kaleyi görmek isterseniz sizler için yol haritasını bırakıyoruz Develi gezilecek yerleri say say bitiremeyiz. Bizi takip ediniz.

Develi hakkında yazaçağımız yazılar giderek yoğunlaşmaktadır , tüm aklınıza takılan soruları by emlak olarak blog yazılarımızda buluşturmaya devam edeceğiz. By Emlak Develi Emlak ve Gayrimenkul ilan sitesi olarak sizleride Develi ye beklemekteyiz. Kayseri Develi Gezilecek yerler yazılarımız hızla devam edecektir.

admin

"İça Grup Medya Bilişim Mimarlık İnşaat Sanayi Ticaret Ltd Şti Tanıtım, reklam, sosyal medya hizmetleri, program yazılım web sitesi kurusal hizmetleri Plan, proje, anahtar teslimi, tadilat, onarım, yapsat. Emlak gayrimenkul değerlendirme hzimetleri İç ve dış tasarımlar. Kurumsal kimlik yönetim kuruluş hizmetlerimiz. Sürekli gelişen ve değişen sistemde hızlı ve etkili çözümler sunmaktır" ALT FİRMALARIMIZ BY EMLAK TAVAN DUVAR BY İLYAS ÇALIŞ BY DESİNG

Yorum Yap