Develi Fraktın Hitit Kaya Anıtı

7 Eylül 2021
1 Yorum
Develi Fraktın Hitit Kaya Anıtı

Develi Fraktın Hitit Kaya Anıtı Hakkında

Develi Fraktın Hitit Kaya Anıtı, Bir duvar panosu biçiminde oyulmuş olan rölyefte iki ayrı adak sahnesi betimlenmiştir. Rölyeften ilk olarak 1880 yılında Sayce bahsetmiştir. 1,3 metre yüksekliğinde ve 3,2 metre uzunluğundadır. Sağ taraftaki sahne, Hitit kralı III. Hattuşili’yi Fırtına Tanrısı’na içki akıtırken (libasyon) göstermektedir. Kralın önünde “Büyük Kral Hattusili” (MAGNUS.REX HATTI+li) yazılıdır. Soldaki sahnede ise başından ayağına kadar uzayan bir rahibe giysisi içinde ve önündeki yazı ile tanımlanmış olarak “Büyük Kraliçe Puduhepa” (MAGNUS.DOMINA Pu-tu-ha-pa), tanrıça Hebat için içki akıtırken tasvir edilmiştir.

Ne zaman Yapılmıştır

Ne zaman Yapılmıştır

Hitit sanatının en güzel örneklerini yansıtan bu kabartmalar M.Ö 14. yüzyılda yapılmıştır.

Anıtlar da Ne Yazıyor

Anıtlar da Ne Yazıyor

Burada işlenen konu dinsel ve kralsal olup, hükümdar çifti libasyon yaparak, tanrıları kutsarken gösterilmiştir. Dikkati çeken nokta, kaya anıtının sağ tarafının taslak görünümde olması, figürlerde detayların işlenmemiş olmasıdır. Kraliçe betiminin arkasındaki yazıt, Kraliçe Puduhepa’nın kökenini vermektedir.

Anıtlar Nerede

Develi Fraktın Hitit Kaya Anıtı

Develi ilçesinin güneydoğusunda, Kayseri’ye 78 km uzaklıkta, Develi ilçesinin Gümüşören köyü yakınlarındaki su kenarındadır.

Develi Fraktın Hitit Kaya Anıtı

Kabartma, Develi’nin doğusunda, Erciyes Dağı ile Aladağlar arasında, dik bir vadide yer almaktadır. Vadi tarihsel olarak Kilikya’ya (ve oradan da Gezbeli ve Küçük Gezbeli geçitleri üzerinden Suriye’ye) giden önemli bir rotaydı. Yakınlarda muhtemelen Kilikya üzerinden gelen bir Miken vazo bulundu.[1] 1880 ile 1939 yılları arasında bu bölgede Hitit dönemine ait beş kabartma bulunmuştur. Diğer dört rölyef Hanyeriİmamkullu ve Taşçı I ve II’dir.[2]

Anıtlar Nerede

Fraktın Hitit Kaya Anıtı Önemi

Fraktın Hitit Kaya Anıtı Önemi

Hitit kaya rölyefi Fıraktın Rölyefi (veya FraktinTürkiye‘nin güneyinde, kabaca Kayseri‘nin yaklaşık 50 km güneyinde, Zamantı Irmağı‘nın bir kolu olan Enzel Deresi’nin kıyısında yer alan bir kaya kabartmasıdırStrabo orayı Dastarkon olarak adlandırmıştır. Kaya kabartmaları Hitit sanatının önemli bir parçasıdır.

Nasıl Giderim

admin

"İça Grup Medya Bilişim Mimarlık İnşaat Sanayi Ticaret Ltd Şti Tanıtım, reklam, sosyal medya hizmetleri, program yazılım web sitesi kurusal hizmetleri Plan, proje, anahtar teslimi, tadilat, onarım, yapsat. Emlak gayrimenkul değerlendirme hzimetleri İç ve dış tasarımlar. Kurumsal kimlik yönetim kuruluş hizmetlerimiz. Sürekli gelişen ve değişen sistemde hızlı ve etkili çözümler sunmaktır" ALT FİRMALARIMIZ BY EMLAK TAVAN DUVAR BY İLYAS ÇALIŞ BY DESİNG

1 Yorum

  1. Orhan
    7 Eylül 2021
    | Yenile
    | Yenile

    Vay böyle birşey olduğunu bilmiyordum, Güzel eserler varmış gitmek gerek aslında,Öğrenmiş olduk

Yorum Yap