Develi Erciyes Dağı

7 Eylül 2021
2 Yorum
Develi Erciyes Dağı

Develi Erciyes Dağı

Erciyes Dağı Özelliği

Develi Erciyes Dağı , Türkiye’nin en yüksek dağlarından olan Erciyes, Kayseri İli’nin güneybatısında tek bir kütle durumunda yükselmektedir. Erciyes’in doruğu genel görünümü ile bir kubbeyi andırmaktadır. Dağın sel yatakları ile derin biçimde yarılmış, yer yer üst üste kubbelerden ve sırtlardan oluşmuş doruklarında, kabaca doğu-batı doğrultulu bir sağrı uzanmakta ve bu sağrı üzerinde iki tepe bulunmaktadır. Bunlardan biri olan 3917 m. yükseklikteki Büyük Erciyes, aynı zamanda dağın doruğunu oluşturur. İkinci tepeyse bunun batısında yer alan Safrakaya tepesi yada Küçük Erciyes’tir (2700 m.).

Erciyes Dağı Tarihi

Erciyes Dağı Tarihi

Erciyes Dağı üzerinde IV. Zaman’da oluşan buzullar ise aşındırma yoluyla dağın yüksek kesiminde geniş ve derin sirkler (buz yalakları) ortaya çıkarmıştır. Dağda, 3000-3500 m. arası yükselti kuşağında yer alan bu 8 buz yalağından birinin geniş bölümünde bir buzul bulunmaktadır. Boyu 700 m, eni ise yaklaşık 200 m. olan bu buzulun kalınlığı 20 ile 50 m. arasında değişmektedir.

Erciyes Dağı Efsanesi

Erciyes Dağı Efsanesi

Binlere yıl önce aktif yanar dağ olan Erciyes, efsanelere konu olmuştur. Cis Hatun ve hüzünlü aşkı ve Ak/Ağ Gelinin Sadakati bilinen en meşhur iki efsanedir.

 Cis Hatun’un Hüzünlü Aşkı, Erçiş kabilesinde başlayan bir efsanedir. Cis Hatun, bu kabile reisinin kızıdır. Uzak diyarlardan gelen bir delikanlı bu kıza aşık olur ve Horosan büyüklerini kızı istetmek için bu kabileye gönderir. Kabile reisi kızı vermiş ancak gerçekleştirilmesi zor bir şart öne sürmüş. Erciyesin tepesindeki ateş püskürten ejderhayı öldürmesini istemiş. Cis Hatun da delikanlıya aşık olmuş. Ancak Dağa çıkmasını istemiyormuş. Zirveye çıkanın bir daha geri dönmemesi nedeniyle kız delikanlıyı engellemek istemiş.

 Delikanlı evlenmenin tek şartının bu olduğunu söyleyerek zirveye doğru yola çıkmış. Kız da hediyelerle birlikte arkasından gitmiş. Erciyes’in eteklerindeki Yanık Dağ’da delikanlıya yetişmiş. Hediyeleri ve ayakkabısını bir mağaraya bırakan Cis Hatun delikanlı ile birlikte zirveye tırmanmış. Zirveye gelince ejderhanın ateşi ayaklarının altından akmaya başlamış. Delikanlı Cis Hatun’un ateşe kapılmaması için kendini siper etmiş. Ancak alevlere kapılıp gitmiş. Cis Hatun onu kurtaramamış ancak, gelinliği Erciyes’in Zirvesini kapatan bir kar haline gelmiş.

Erciyes Dağı Nerede

Erciyes Dağı Nerede

Orta Anadolu illerimizden biri olan Kayseri ilinin 30 km güney batısında yer alan Erciyes Dağı, bu bölgenin en yüksek noktasıdır. Bilimsel araştırmaların sonunda bu bölgenin deniz olduğu ve Erciyes Dağı’nın da 400 metre daha yüksek tespit edilmiştir. Dünyaca ünlü gezginlerden biri olan Strabon, eserinde bu dağın tepesinden Karadeniz’in ve Akdeniz’in açık havada rahatlıkla görüldüğünü yazmaktadır.

 Erciyes’in güneyinde Develi İlçesi kurulmuştur. Kapadokya’ya giderken Erciyes Dağı ile karşılaşırsınız. Kayseri Havaalanı ile Erciyes arası 27 kilometredir. Tren, şehirlerarası otobüs ve taksi ile rahatlıkla ulaşım sağlanmaktadır.

Günümüzden Erciyes Dağı

Günümüzden Erciyes Dağı

Develi Erciyes Dağı, Günümüzden tamamen turizm mekani haline gelmiş olması ve merkez kısmına bir çok destekleyici yapılar ile ilgi cekiçi bir kayak merkezi halini almış durumdadır. Bir çok Kayak alanı bulunması kayak bölgelerinin geniş olmasını gibi yüksek bir yerden başlayan kayak sizlere farklı bir mutluluk katmaktadır, Merkezde yer alan oteller ile kalacak yer sorununuz kalmamaktadır tabi bununla beraber içerisinde yer alan resturantlar ve oturma yerleriyle sizlerin harika bir tatil yapmanızı sağlayacak bir Turizm harikası, Ayriten yapılan bir çok piknik alanları gibi geniş ve düzenli bir yapılanma ile Erciyes çok değişmiş durumdadır .

İklim Şartları

İklim Şartları

Erciyes’in yer aldığı bölgenin doğal bitki örtüsü bozkırdır. Ancak, bu bölgenin kimi kesimlerinde yer yer çalılıklar ve nemli yerlerde meyve, kavak ve söğüt ağaçları da görülmektedir. Erciyes’te 1500-1600 metreye dek çıkan bozkır bitki örtüsü, yerini daha sonra 2500 metreye ulaşabilen dağ bitkilerine bırakır. Erciyes’in bundan sonraki yüksekliklerinde ise yüksek dağ bitkileri yer almıştır.

Neden Erciyes Dağı

Neden Erciyes Dağı

Biraz kayak yapamnın yanı sıra Türkiye nin en yüksek dağları arasın da yer alan Erciyes kışın sizlerin eylence mekanına dönüşüyor, bir çok insan buraya akın akın gelirken siz neden bu mutluluktan mahrum kalasınız. Tabi Kayseri ve Develi ilçesine 15 – 20 şer km ile istediğiniz zaman şehire inebilirsiniz. Yükseliği bakımından muhteşem olan manzarısına hayran kalacaksınız tabi kayak yapmak istediğiniz zamanın nasıl aktığının farkına bile varamayacaksınız , Erciyes bir dağdan öte olmuş durumda iken sizlerin gelip görmemesi ne kötü bir durumdur . değil mi ?

Ne Yapılır

Develi Erciyes Dağı
Develi Erciyes Dağı

Kayak yapamanın güzelliği gibi etkinlikler ile sanatçıları bir araya toplayan bölgede bir çok etkinlik yapılabilir bunun yanı sıra çadır kurmak isteyen olabilir veya biraz dağ tırmanışı da olabilir veya ailenizle beraber 1 gününüzü ayırdığınız bir piknik bölgeside olabilir erciyeste yapmak istediklerinin sınırı yoktur.

Nasıl Gideriz

Nasıl Gideriz

Erciyes Dağıİç Anadolu Bölgesi‘nde yer alan bir yanardağKayseri üzerinden veya Develi ilçesi üzerinde 25 dakikalık yol ile çıkmak mümkündür.

Ne zaman Gitmeliyiz

Ne zaman Gitmeliyiz

Kış ayalarında uzun süreli tatil yapmak isteyenler için uygundur, yaza aylarında çadır kurmak veya piknik yapmak isteyenler için uygun görebiliriz.

Kalacak Yer Varmı

Kalacak Yer Varmı

Bu bölgede bulunan oteller ile kalacak yer sorununuz kalmamaktadır veya Develi İlçesi üzerine yakınlığı ile 15 dakikalık yol ile ilçede ki otellerde veya kiralık ev tutarak kalabilirsiniz

Manzarası Nasıl

Manzarası Nasıl

Manzara olarak Develi kuş bakışı veya kayseri kuş bakışı ile görmeniz çok mümkündür, yanı sıra kendi içerisinde ki manzarası ile kar örtüsünün verdiği güzelliği görmenizde çok doğaldır

admin

"İça Grup Medya Bilişim Mimarlık İnşaat Sanayi Ticaret Ltd Şti Tanıtım, reklam, sosyal medya hizmetleri, program yazılım web sitesi kurusal hizmetleri Plan, proje, anahtar teslimi, tadilat, onarım, yapsat. Emlak gayrimenkul değerlendirme hzimetleri İç ve dış tasarımlar. Kurumsal kimlik yönetim kuruluş hizmetlerimiz. Sürekli gelişen ve değişen sistemde hızlı ve etkili çözümler sunmaktır" ALT FİRMALARIMIZ BY EMLAK TAVAN DUVAR BY İLYAS ÇALIŞ BY DESİNG

Yorum Yap